Czy egzamin certyfikacyjny IPMA® D jest trudny?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące poziomu trudności i zdawalności egzaminu certyfikacyjnego IPMA® na poziomie D.

Czy egzamin certyfikacyjny IPMA® D jest trudny?

Pozytywny wynik egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D stanowi potwierdzenie wiedzy i kompetencji. Nic więc dziwnego, że aby go uzyskać należy się dobrze przygotować. Czy egzamin jest trudny? Ile trzeba mieć punktów, aby zdać? A co w sytuacji, jeśli wynik będzie negatywny? Oto odpowiedzi na kolejny zestaw najczęściej zadawanych przez Was pytań.

Czy egzamin jest trudny?

Pytanie o poziom trudności egzaminów certyfikacyjnych, to zdecydowanie jedno z tych, które słyszmy najczęściej. Aby zdać egzamin IPMA® D należy się wykazać wiedzą dotyczącą wszystkich elementów kompetencji wg standardu IPMA® Individual Competence Baseline – ICB, wersja 4.0. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, podczas którego nie powinno zabraknąć powtórzenia i usystematyzowania wiedzy.

Biorąc udział w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D nasi trenerzy szczegółowo omawiają jego strukturę i zakres. W harmonogramie szkolenia przewidziano również rozwiązywanie case study, przygotowywanie niezbędnej dokumentacji projektowej, pracę ćwiczeniową z wykorzystaniem metod zarządzania projektami oraz egzamin próbny wraz omówieniem wyników. Uważny i aktywny udział w warsztatach, a także odrobina samodzielnej pracy z powtórzeniem materiału sprawią, że będziesz bardzo dobrze przygotowany do egzaminu i żaden jego element Cię nie zaskoczy.

Więcej na temat zakresu oraz struktury egzaminu IPMA® D pisaliśmy w poprzednim artykule Jak wygląda egzamin certyfikacyjny IPMA® D online?

Ile muszę mieć punktów, aby zdać?

Na zestaw egzaminacyjny składa się 28 pytań otwartych oraz 56 zamkniętych. Na każdą kompetencję ze Standardu IPMA ICB V 4.0. przypadają zatem trzy pytania, za które można otrzymać maksymalnie 5 punktów. Po 1 pkt za pytania zamknięte oraz 1, 2 lub 3 punkty za otwarte, stosownie do treści odpowiedzi. Kompetencja jest „zaliczona” po uzyskaniu łącznie minimum 3 punktów. Natomiast, aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu certyfikacyjnego należy „zaliczyć” co najmniej 80% wszystkich elementów kompetencji (czyli 23 z 28).

92% spośród uczestników wybierających nasze warsztaty przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D, uzyskuje pozytywny wynik już przy pierwszym podejściu.

Co jeśli nie zdam egzaminu?

W ciągu 14 dni roboczych od daty egzaminu kandydat otrzymuje wynik z oceną końcową. Każdemu uczestnikowi przysługuje prawo do odwołania, które należy złożyć w formie elektronicznej lub papierowej do 30 dni od daty egzaminu. Odwołanie należy przesłać do Biura CERT IPMA Polska lub innego lokalnego biura certyfikacji. W razie trudności zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w przygotowaniu odpowiednio uzasadnionego odwołania.

Czy mogę podejść do poprawki?

Każdemu uczestnikowi, któremu braknie punktów do uzyskania pozytywnego wyniku przysługuje prawo do ponownego podejścia do egzaminu. Warto wspomnieć, że pierwszy egzamin poprawkowy, do którego kandydat przystąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia egzaminu, ma bardzo korzystne warunki finansowe.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi naszej oferty szkoleniowej w zakresie przygotowania do profesjonalnych egzaminów certyfikacyjnych IPMA® D. Warsztaty są dostępne zarówno w formie stacjonarnej oraz online. Aktualne terminy szkoleń otwartych znajdują się w harmonogramie szkoleń. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Autor tekstu: Ewa Bednarczyk