Mam certyfikat IPMA® D, co dalej?

Odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące ważność certyfikacji IPMA® na poziomie D, systemu recertyfikacji oraz dalszej ścieżki certyfikacji.

Mam certyfikat IPMA® D, co dalej?

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik na egzaminie IPMA® na poziomie D otrzymują tytuł Certyfikowanego Specjalisty ds. Zarządzania Projektami (Certified Project Management Associate). Oznacza to, że Kierownicy Projektów posiadają odpowiednie kompetencje, by w swojej codziennej pracy zawodowej z powodzeniem realizować i zarządzać projektami. Jak wygląda dalsza ścieżka certyfikacji oraz czy dyplom jest uznawany na całym świecie? Na te pytania odpowiadamy w ostatniej części serii artykułów dotyczących certyfikacji IPMA® na poziomie D.

Czy egzamin certyfikacyjny IPMA® na poziomie D jest uznawany za granicą?

Tak, egzamin jest uznawany za granicą. Czterostopniowy system certyfikacji IPMA® został stworzony przez International Project Management Association®. Ta międzynarodowa federacja organizacji non-profit zrzesza i certyfikuje menedżerów projektów na całym świecie. Sieć narodowych oddziałów obejmuje stowarzyszenia z ponad 70 krajów z Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, Australii oraz Ameryki Północnej i Południowej. Certyfikat IPMA® na poziomie D jest  potwierdzeniem wiedzy z zakresu Elementów Kompetencji, które zostały opisane w międzynarodowym standardzie IPMA® Individual Competence Baseline – ICB, wersja 4.0. Certyfikacja podnosi nie tylko kwalifikacje, ale również  konkurencyjność na rynku pracy.

Ile ważny jest egzamin?

Certyfikat  IPMA® na poziomie D jest ważny przez 5 lat. W tym czasie można podchodzić do egzaminów na wyższym poziomach. W przypadku niewystarczającego doświadczenia zawodowego, umożliwiającego podwyższenie certyfikatu, można utrzymać aktualny poziom poprzez system recertyfikacji.

Jak wygląda system recertyfikacji? Ile kosztuje?

System ponownej certyfikacji pozwala utrzymać aktualny poziom na kolejne 5 lat bez konieczności przechodzenia pełnej oceny, czyli bez ponownego zdawania egzaminu. Proces recertyfikacji polega na przesłaniu wypełnionych dokumentów, które stanowić będą potwierdzenie aktywności zawodowej oraz ciągłego podnoszenia kompetencji w zakresie zarządzania projektami. Celem weryfikacji jest sprawdzenie, czy aktualny poziom wiedzy i doświadczenia osoby składającej wniosek jest zgodny z wymogami konkretnego poziomu certyfikacji.

Obowiązek zainicjowania procesu recertyfikacji leży po stronie posiadacza certyfikatu. Wniosek należy złożyć najpóźniej 6 miesięcy od daty wygaśnięcia dokumentu. Koszt recertyfikacji dla poziomu IPMA® D to 369 zł brutto. Szczegółowe informacje o ścieżce procesu wraz z dokumentami, które należy wypełnić znajdziecie na stronie IPMA Polska. W razie trudności zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w wypełnieniu dokumentacji.

Na jakich warunkach mogę podejść do egzaminów na kolejnych poziomach certyfikacji IPMA®?

Do podejścia do egzaminu certyfikacyjnego IPMA® na poziomie D kandydaci nie muszą się wykazać doświadczeniem. Jedynie wiedzą na temat Elementów Kompetencji związanych z zarządzaniem projektami, które zawarte są w standardzie IPMA® ICB V 4.0. W przypadku kolejnych poziomów sprawdzana jest zarówno wiedza, umiejętności, jak i doświadczenie zawodowe Kierowników Projektów. Ścieżka certyfikacji oraz poziom doświadczenia różni się dla każdego z trzech poziomów: C, B, A.

Jeśli myślisz o potwierdzeniu swoich kompetencji na poziomie samodzielnego kierownika projektu, a nie masz jeszcze w pełni wymaganego do podejścia do egzaminu doświadczenia, możesz zamiast do egzaminu IPMA® na poziomie D przystąpić do egzaminu PM Exam. Jeśli otrzymasz  pozytywny wynik, możesz w ciągu roku przystąpić do certyfikacji na poziomie IPMA® C bez zdawania egzaminu pisemnego. Ponadto jeśli w ramach tego egzaminu potwierdzisz znajomość minimum 80% kompetencji, to możesz ubiegać się także o wydanie certyfikatu IPMA® D.

W następnych artykułach z serii IPMA® przybliżymy Wam proces certyfikacji na poziomach C, B, A. Zachęcamy do śledzenia naszych aktualności na blogu i w mediach społecznościowych oraz do subskrypcji newslettera.

Jako Autoryzowana Jednostka Szkoleniowa IPMA Polska zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie przygotowania do międzynarodowych egzaminów certyfikacyjnych IPMA®. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Autor tekstu: Ewa Bednarczyk