Sprawdź jak organizować pracę zespołu, który z zaangażowaniem osiąga postawione cele.
Tworzenie zdrowej i udanej atmosfery w miejscu pracy jest niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na prosperowanie przedsiębiorstwa. W końcu to my — przedsiębiorcy, pracownicy oraz partnerzy biznesowi, budujemy potęgę organizacyjną, skupiającą się na udoskonalaniu biznesu. Możemy stwierdzić, że stanowimy jedną, wielką drużynę, w której każdy z nas jest napastnikiem, obrońcą oraz pomocnikiem.
Duch drużyny — czyli czym jest atmosfera w zespole?
Nie ma wygranego meczu, bez dobrze zorganizowanej drużyny. Każdy z zawodników musi doskonale wiedzieć, jakie ma zadanie, na czym ma się skupić w danym momencie, a także jak zachować się w sytuacji podbramkowej. Wszystko brzmi jasno i klarownie, natomiast nie tylko suchy przydział obowiązków składa się na poprawnie skoordynowany zespół. Nie możemy zapomnieć o wszystkich zgromadzonych emocjach, wokół poszczególnych osób.
Przypomnij sobie niejeden mecz, w którym drużyna, której kibicowałeś, wygrywała pierwszą i drugą połowę meczu. Na co wtedy zwracałeś uwagę? Zdecydowana większość osób pomijała kwestię związaną z umiejętnościami poszczególnych zawodników. To ich duch walki, współpraca, zaangażowanie, a także team power — pchnął ku zwycięstwu.
Termin atmosfera wywodzi się z języka greckiego i oznacza atmos — parę, a także sphaira — kulę. Można nazwać ją czymś, na pozór zbliżonym do nastroju, klimatu, energii czy okoliczności. Atmosfera może być przyjazna, a także złowroga, spokojna, a zarazem burzliwa i niepohamowana. Tak naprawdę jest to coś, na co my, jako ludzie mamy znaczący wpływ. Nadajemy jej tempa oraz wyrazu. Kiedy mówimy, iż pomiędzy kimś staje się coraz bardziej zagęszczona atmosfera lub coś wisi w powietrzu — symbolizuje to nadchodzący konflikt lub niedopowiedzenia. Z kolei, jeśli dwie osoby dochodzą do porozumienia, to wtedy określamy to mianem ocieplenia relacji.
Atmosfera zespołowa to tak naprawdę poczucie komfortu, pomiędzy określonymi członkami zespołu. Organizacja pracy zespołu przekłada się ściśle na efektywność w danym teamie, a także wpływa na funkcjonowanie organizacji.
Co ma wpływ na klimat w drużynie?
Poniżej przygotowałam listę czynników oraz poszczególnych osób, które mają znaczący wpływ na prosperowanie ducha drużyny oraz organizację pracy zespołowej. Zanim zaczniesz uważnie się z nią zapoznawać, musisz wiedzieć, że kolejność nie jest przypadkowa. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Punkty styku w strukturze organizacyjnej:
- lider (zarówno zewnętrzny — trener, menedżer, kierownik, jak i wewnętrzny- przewodnik emocjonalny),
- zasady i reguły panujące w grupie,
- ustalone cele i priorytety w zespole,
- miejsce przebywania,
- wzajemny szacunek do każdego obecnego i nieobecnego członka załogi,
- relacje w teamie (sympatie, antypatie),
- poczucie przynależności wśród jednostek,
- indywidualizm w podejściu i działaniu,
- nastawienie do kierownictwa i członków zespołu,
- wrażliwość i uważność względem uczuć i potrzeb drugiej osoby,
- rutyna, zachowania i rytuały zespołowe,
- komunikacja wewnątrz struktury organizacyjnej (w jaki sposób wypowiadają się o sobie, innych i czy w ogóle mówią),
- komunikacja na zewnątrz struktury (co mówią innym o zespole).
Święta trójca, czyli lider, zasady i cele
Trener lub guru zespołu jest jedną z najważniejszych osób w całej drużynie. To on znacząco przyczynia się do poprawy lub pogorszenia klimatu wśród pracowników. Ustala on wszelkie działania, rozdysponowuje poszczególne zadania, a także wprowadza określone reguły gry. Jego osobowość i kompetencje miękkie, znacząco wpływają na każdą z osób. Musi być przede wszystkim autorytetem oraz kapitanem, motywującym do dalszego działania. Jeśli chcesz wiedzieć, jak stać się dobrym liderem, koniecznie sprawdź najbliższe szkolenie z potencjału przywódczego.
Zasady są określane przez trenera, jednak zawsze muszą być przemyślane i tworzące pole do realizacji każdego z zawodników. Niestety w większości są odgórnie narzucone, a tym samym często nie mają one przełożenia na zwiększoną efektywność w organizacji. Musimy pamiętać, że zasady kreują jednocześnie atmosferę. Powinny być zatem elastyczne i adaptujące się do zachodzących zmian.
Cele narzucają nam bliższe lub dalsze działania, które będą zachodzić w drużynie. Muszą być one oparte na jasnych zasadach, a jednocześnie być realne do bieżącej sytuacji. W piłce nożnej większość podmiotów ustawia sobie za cel zajęcie I, II lub III miejsca w lidze, natomiast pozostałe drużyny chcą się jedynie utrzymać — balansując między wygraną a przegraną. Pamiętajmy, że za cele odpowiada jakość zespołu, wspólny duch walki, poczucie idei i przynależności. Zatem te wartości powinny być nieodłącznym elementem planu gry.
Spójność, a atmosfera biznesowa
Organizacja pracy zespołu jest niezwykle ważna w przedsiębiorstwie. Jak już wykazałam, że atmosfera przekłada się na efektywność. W zasadzie najważniejszą jej cechą jest spójność. Składa się ona z: przepływu informacji, sposobu komunikacji, wartości zespołowych, wyglądu firmy, a także wspólnych idei.
Do terminu spójności, dodałabym również komplementarność oraz uzupełnienie. Jest to istotne przy kreowaniu klimatu wewnątrz organizacji. Czynnikami, którymi kreujemy spójność, odpowiadającą za atmosferę, są:
- Nadane wartości — pojawiają się one w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wiele z nich może być ściśle ze sobą powiązane. Warto zobaczyć, które z nich mają przełożenie na środowisko zawodowe. Im większa spójność w wyznawanych wartościach jednostki, tym większy komfort wśród struktury firmowej.
- Potrzeby — każdy z nas posiada ustalone potrzeby według piramidy Maslowa. Najważniejsza, mająca związek ze spójnością, to potrzeba bezpieczeństwa. Przekłada się ona na potrzebę bycia zrozumianym, chęć otrzymania wsparcia oraz pomocy. Pojawia się również, kiedy popełniamy błąd, mający wpływ na cały zespół, decydują co przejrzystości w atmosferze. Musimy pamiętać, aby zachować spójność zarówno w pewnych i wygranych sytuacjach, jak i tych podbramkowych.
- Szacunek — do siebie i innych osób. Docenienie drugiego człowieka, pokazanie mu, że szanujemy jego zdanie i obecność. Szacunek do swojej osoby to prezentowanie siebie światu, pokazanie zalet i wad. Powstaje wymiana emocjonalna, w której pojawia się autentyczność, a ona wpływa na przynależność, przywiązanie i klimat.
Ty, jako lider — kilka słów na koniec
Kompetencje miękkie, odpowiadające za przywództwo oraz poprawne zarządzanie zespołowe są istotne podczas rozwoju osobistego wśród liderów, kierowników oraz osób pracujących w grupie. To dzięki nim, każdy z nas jest w stanie wspiąć się na wyżyny postawionych celów.
Odpowiednie przygotowanie behawioralne jest w stanie zmienić nie tylko sposób postrzegania procesów zespołowych, ale także może usprawnić dotychczasowe działania biznesowe. Należy jedynie poznać swoje mocne i słabe strony, cechy przywódcze, a także styl. Jeśli chciałbyś podjąć się wyzwania, a także zajrzeć w głąb swojego potencjału, sprawdź zbliżające się warsztaty pm2pm, które poprowadzę w ramach Kampusu Rozwoju Zespołowego i Osobistego. Zrób krok naprzód, pchnij zespół do zwycięstwa.
Autor tekstu: Sylwia Dąbrowska