Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące poziomu trudności i zdawalności egzaminu certyfikacyjnego IPMA® na poziomie D.
Czy egzamin certyfikacyjny IPMA® D jest trudny? [aktualizacja sierpień 2024]
Pozytywny wynik egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D stanowi potwierdzenie wiedzy i kompetencji. Nic więc dziwnego, że aby go uzyskać należy się dobrze przygotować. Czy egzamin jest trudny? Ile trzeba mieć punktów, aby zdać? A co w sytuacji, jeśli wynik będzie negatywny? Oto odpowiedzi na kolejny zestaw najczęściej zadawanych przez Was pytań.
Czy egzamin jest trudny?
Pytanie o poziom trudności egzaminów certyfikacyjnych, to zdecydowanie jedno z tych, które słyszmy najczęściej. Aby zdać egzamin IPMA® D należy się wykazać wiedzą dotyczącą wszystkich elementów kompetencji wg standardu IPMA® Individual Competence Baseline – ICB, wersja 4.0. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, podczas którego nie powinno zabraknąć powtórzenia i usystematyzowania wiedzy.
Biorąc udział w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D nasi trenerzy szczegółowo omawiają jego strukturę i zakres. W harmonogramie szkolenia przewidziano również rozwiązywanie case study, przygotowywanie niezbędnej dokumentacji projektowej, pracę ćwiczeniową z wykorzystaniem metod zarządzania projektami oraz egzamin próbny wraz omówieniem wyników. Uważny i aktywny udział w warsztatach, a także odrobina samodzielnej pracy z powtórzeniem materiału sprawią, że będziesz bardzo dobrze przygotowany do egzaminu i żaden jego element Cię nie zaskoczy.
Więcej na temat zakresu oraz struktury egzaminu IPMA® D pisaliśmy w poprzednim artykule Jak wygląda egzamin certyfikacyjny IPMA® D online?
Ile muszę mieć punktów, aby zdać?
Na zestaw egzaminacyjny składa się 28 pytań otwartych oraz 56 zamkniętych. Na każdą kompetencję ze Standardu IPMA ICB v. 4.0. przypadają zatem trzy pytania, za które można otrzymać maksymalnie 5 punktów. Po 1 pkt za pytania zamknięte oraz 1, 2 lub 3 punkty za otwarte, stosownie do treści odpowiedzi. Kompetencja jest „zaliczona” po uzyskaniu łącznie minimum 3 punktów. Natomiast, aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu certyfikacyjnego należy „zaliczyć” co najmniej 80% wszystkich elementów kompetencji (czyli 23 z 28).
92% spośród uczestników wybierających nasze warsztaty przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego IPMA® D, uzyskuje pozytywny wynik już przy pierwszym podejściu.
Jak wyglądają pytania egzaminacyjne IPMA® D?
Pytania egzaminacyjne dotyczą 28 kompetencji zgodnie ze standardem IPMA® Individual Competence Baseline – ICB, wersja 4.0.
W zestawie egzaminacyjnym znajdują się pytania otwarte oraz pytania zamknięte jednokrotnego wyboru z czterema możliwymi opcjami odpowiedzi.
Pytania otwarte mogą mieć formę złożoną i uwzględniać wiedzę dotyczącą metod zarządzania projektami, najlepszych doświadczeń i praktyk w oparciu o wytyczne ICB 4.0, a niekiedy też analizy i interpretacji otrzymanych informacji. Egzamin nie wymaga udzielania długich odpowiedzi, ze względu na ograniczenie czasowe. Warto mieć na uwadze, że treść powinna odpowiadać na zadane pytanie.
Jakie są przykładowe pytania na egzaminie IPMA® D?
Przykładowe pytania otwarte:
- Jedną z metod wspierania i pobudzania kreatywności w zespole jest metoda 635. Opisz krótko w jaki sposób się ją stosuje..
- Wskaż jakie elementy powinno zawierać uzasadnienie biznesowe.
- Skomentuj metody skracania (kompresji) czasu trwania projektu.
Przykładowe pytania zamknięte:
Mateusz jest Kierownikiem Projektu wdrożenia specjalistycznego oprogramowania i ma spotkanie z klientem dla omówienia wstępnego planu wdrożenia. W oparciu o doświadczenie z trzech bardzo podobnych projektów, które prowadził w ostatnich latach, Jurek oszacował że ten projekt będzie trwał około 8 do 10 miesięcy. Z jakiej techniki szacowania czasu korzystał Mateusz?
Wybierz jedną odpowiedź:
a. Analiza danych historycznych
b. Technika ekspercka
c. Technika delficka
d. Technika trzech punktów
W jakim celu oblicza i wyznacza się w projekcie ścieżkę krytyczną?
Wybierz jedną odpowiedź:
a. Ścieżkę krytyczną wyznaczana się w celu ustalenia najdłuższego możliwego czasu wykonania projektu, który może być zaakceptowany przez sponsora projektu
b. Ścieżka krytyczna jest wyznaczana przez zbiór czynności, których wykonanie jest najtrudniejsze w projekcie
c. Ścieżka krytyczna jest zbiorem czynności, bez których nie da się zrealizować projektu na zadawalającym poziomie jakości
d. Ścieżka krytyczna jest ważnym elementem zarządzania czasem w projekcie, który pozwala zidentyfikować taki łańcuch czynności, których zapas czasu jest równy zero
Macierz podziału obowiązków (RAM) to:
Wybierz jedną odpowiedź:
a. Dokument tekstowy opisujący szczegółowo obowiązki członków zespołu projektowego
b. Tabela przedstawiająca zasoby projektu przypisane do poszczególnych pakietów prac; wykorzystywana jest do jednoznacznego przedstawienia odpowiedzialności za poszczególne działania
c. Tradycyjny schemat struktury organizacyjnej wykorzystany do przedstawienia stanowisk i zależności między nimi w formie graficznej
d. Prezentacja struktury organizacyjnej w formie szczegółowego opisu ról i obowiązków poszczególnych członków zespołu projektowego
Jak wygląda test IPMA®?
Struktura egzaminu IPMA ® D jest zgodna z listą kompetencji w ICB 4.0. Uczestnik po zalogowaniu na platformę egzaminacyjną ma dostęp do arkusza egzaminacyjnego w formie online, w którym zawarte są 84 pytania, przechodzące przez poszczególne kompetencje z obszaru Perspektywa, Ludzie i kończąc na obszarze Praktyka. Wiedza z każdej z 28 kompetencji weryfikowana jest poprzez odpowiedź na 3 pytania (2 zamknięte i 1 otwarte). Piszący ma 180 minut na napisanie egzaminu IPMA® D.
Co jeśli nie zdam egzaminu?
W ciągu 14 dni roboczych od daty egzaminu kandydat otrzymuje wynik z oceną końcową. Każdemu uczestnikowi przysługuje prawo do odwołania, które należy złożyć w formie elektronicznej lub papierowej do 30 dni od daty egzaminu. Odwołanie należy przesłać do Biura CERT IPMA Polska lub innego lokalnego biura certyfikacji. W razie trudności zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy w przygotowaniu odpowiednio uzasadnionego odwołania.
Czy mogę podejść do poprawki?
Każdemu uczestnikowi, któremu braknie punktów do uzyskania pozytywnego wyniku przysługuje prawo do ponownego podejścia do egzaminu. Warto wspomnieć, że pierwszy egzamin poprawkowy, do którego kandydat przystąpi w ciągu 12 miesięcy od dnia egzaminu, ma bardzo korzystne warunki finansowe.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi naszej oferty szkoleniowej w zakresie przygotowania do profesjonalnych egzaminów certyfikacyjnych IPMA® D. Warsztaty są dostępne zarówno w formie stacjonarnej oraz online. Aktualne terminy szkoleń otwartych znajdują się w harmonogramie szkoleń. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.
Autor tekstu: Ewa Bednarczyk i Katarzyna Kuryłowicz