Wydarzenie ważne w kalendarzu każdego Kierownika Projektu.
Eksperci, kierownicy projektów, członkowie zespołów projektowych oraz osoby, które w codziennej pracy realizują przedsięwzięcia w oparciu o podstawowe i zaawansowane narzędzia oraz techniki zarządzania projektami. W takim gronie już po raz drugi spotkaliśmy się w Cedzynie k/ Kielc, aby poszerzać wiedzę, zdobywać nowe kompetencje i wymieniać się doświadczeniami. Za nami trzy dni inspirujących szkoleń, warsztatów i sesji seminaryjnych w ramach Kampusu Zarządzania Projektami pm2pm.
Zarządzanie projektami, o czym często przypominamy, jest dziedziną bardzo wrażliwą na zachodzące na świecie zmiany. Dlatego wykorzystywane w niej techniki, narzędzia i standardy są na bieżąco aktualizowane i dostosowywane. Umiejętność efektywnego zarządzania przedsięwzięciami i wiedza na temat obowiązujących trendów jest więc coraz bardziej doceniana w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. To właśnie potrzeba nieustannego rozwoju i dokształcania zainspirowała nas do stworzenia innowacyjnego formatu jakim jest Kampus Zarządzania Projektami.
Od samego początku chcieliśmy, aby te trzy dni były okazją do nauki, wymiany doświadczeń i networkingu, a także, co bardzo ważne, do wzajemnego inspirowania się. Dlatego również w tym roku oprócz sprawdzonych formatów szkoleniowych rozwijających ważne w zarządzaniu projektami kompetencje, dodaliśmy warsztaty rozwojowe oraz dwie sesje seminaryjne. Oprócz proponowanych przez nas sześciu szkoleń tematycznych, można było zamówić dedykowane warsztaty z wybranego obszaru zarządzania projektami. Ostatecznie w ramach drugiej edycji Kampusu Zarządzania Projektami przeprowadziliśmy 5 dwudniowych szkoleń:
– Praktyczne zarządzanie ryzykiem w projektach z Krzysztofem Witkowskim
– Środowisko do skutecznej realizacji strategii przez portfele, programy i projekty z Grzegorzem Szałajko
– Agile – methods and mindset z Łukaszem D. Sienkiewiczem
– Zarządzanie sytuacjami konfliktowymi: rola lidera z Magdaleną Robak
– Warsztaty przygotowujące do certyfikacji IPMA®, poziom C, B, A oraz R&D z Tomaszem Leśniowskim
Ponadto, pierwszego dnia odbyły się otwarte dla wszystkich uczestników warsztaty rozwojowe – Zmienność wokół nas… Stałość w nas. Jak metafora wspiera budowanie wspólnej po(d)stawy działania?, które przeprowadziła Magdalena Robak. Natomiast drugiego dnia dwie sesje seminaryjne:
– Fixed mindset vs growth mindset – czyli skazany na sukces czy skazany na porażkę. – z dr Ewą Hartman,
– Rejs na Antarktydę. Zarządzanie ryzykiem. Zespół. Współpraca. z Przemysławem Domańskim.
Gospodarzem wydarzenia już po raz drugi był Hotel Uroczysko **** Spa&Business w Cedzynie k/ Kielc. W wolnym od nauki i integracji czasie uczestnicy mogli więc skorzystać z wielu dostępnych na miejscu udogodnień i atrakcji – strefy AQUA (z basenem, jacuzzi, łaźnią parową, sauną suchą, sauną relaksacyjną i grotą solną) oraz z siłowni. Drugiego dnia wieczorem spotkaliśmy się w strefie kibica, oglądając mecz eliminacji do Euro 2020 Polska – Łotwa. Dyskusje i zabawa trwały do późnych godzin nocnych.
Trzeciego dnia poprosiliśmy uczestników o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych. Najwyżej ocenione już drugi rok z rzędu okazało się szkolenie Agile – methods and mindset z oceną 5,0. Warto jednak dodać, że wszystkie szkolenia i spotkania zostały bardzo dobrze odebrane (powyżej 4,3). Natomiast w również 5 stopniowej skali tematyka Kampusu Zarządzania Projektami oraz przydatność uzyskanej wiedzy oceniono na 4,8. Wysoką notę zyskał zarówno Hotel Uroczysko (4,7), jak i kontakt z organizatorami (4,6). Zdecydowana większość uczestników wskazała październik jako odpowiedni termin organizacji trzeciej edycji wydarzenia.
Partnerem medialnym wydarzenia było po raz drugi Myślimy Projektowo. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym przeprowadzili wywiad z Ewą Bednarczyk, prezes pm2pm, który możecie zobaczyć na Facebooku Zainspirowani tą rozmową także i my poprosiliśmy Ewę o odpowiedź na kilka pytań:
1. Ewa, co według Ciebie jako organizatorki a zarazem uczestniczki (Ewa wzięła udział w szkoleniu Środowisko do skutecznej realizacji strategii przez portfele, programy i projekty z Grzegorzem Szałajko) daje udział w Kampusie Zarządzania Projektami?
Ewa Bednarczyk: Przede wszystkim możliwość podniesienia kompetencji w tym obszarze, który akurat jest potrzebny do pracy lub widzimy możliwość rozwoju zawodowego w danym kierunku. Ale tak naprawdę korzyści jest bardzo wiele, zwłaszcza takich, które nie są oczywiste. Kampus to według mnie nieoceniona okazja do zainspirowania się poprzez poznawanie innych perspektyw i porównywanie doświadczeń z uczestnikami, którzy są specjalistami z różnych firm i branż. Dla mnie jako osoby prowadzącej firmę wyjątkowo cenne są także dyskusje w trakcie i po godzinach z innymi ekspertami i doradztwo przy aktualnych wyzwaniach. Spotkanie w tak licznym gronie osób związanych zawodowo z zarządzaniem projektami, to również inspiracja do realizacji nowych, wspólnych projektów.
2. Czy odbędzie się kolejna edycja?
Ewa: Zdecydowanie tak. Ustaliliśmy już nawet datę 7-9 października 2020 i zarezerwowaliśmy ten termin w Hotelu Uroczysko. Widzimy się zatem po raz trzeci w Cedzynie. Serdecznie zapraszam!
3. Czego mogą się spodziewać uczestnicy trzeciej edycji Kampusu Zarządzania Projektami?
Ewa: Format wydarzenia na pewno zostanie niezmieniony. Jest to formuła unikatowa na rynku i jak widzimy po dwóch edycjach – ważna i potrzebna. Słuchamy uwag i wskazówek uczestników oraz trenerów, szczegółowo analizujemy ankiety. Będziemy się starali dostosować program, aby zaoferować ciekawe tematy na kolejny rok zarówno naszym stałym klientom, jak i przyciągnąć nowych. Mamy już pomysły na nowe szkolenia, które będą odpowiedzią na potrzeby polskiego biznesu oraz trendów w zarządzaniu projektami (o trendach pisaliśmy w naszym poprzednim artykule). Na pewno można się spodziewać sprawdzonych formatów, takich jak szkolenia z zakresu Agile i metodyk zwinnych, zarządzania ryzykiem i zarządzania strategicznego.
Szczegółowe informacje o Kampusie znajdują się na stronie wydarzenia: http://kampus.pm2pm.pl/.